TP-Link
Check Delivery Availability
24,999.00 39,999.00 Inc. GST
Available Offers
  • save300 – Use this code & get 300 off
cash on delivery icon
Compare
  • 8× Gigabit RJ45 Ports (2× PoE++, 6× PoE+)
  • 2× Gigabit Combo RJ45/SFP Slots
  • 240W Power Budget* with up to 60W for Each PoE++ Port
  • Professional Industrial-Grade Design: -40~75°C Operating Temperature, 6kV Lighting Protection, and 1+1 Redundant Power Input
  • Abundant Features: Up to 820ft (250m) PoE,** VLAN, QoS, and STP/RSTP
  • Centralized Cloud Management via the Web or Omada App
  • Durable IP40 Aluminum Casing and DIN-rail / Wall-mount Design
SKU: IES210GPP Categories: ,
Brands
TP-Link
HARDWARE FEATURES
Interface • 2× 10/100/1000 Mbps PoE++ RJ45 Ports
• 6× 10/100/1000 Mbps PoE+ RJ45 Ports
• 2× Gigabit SFP/RJ45 Combo Slots
• Auto-Negotiation/Auto MDI/MDIX
Fan Quantity Fanless
Installation • DIN-rail mounting
• Wall mounting
Power Supply 12-57V 1+1 Redundant DC Power Input
PoE Ports (RJ45) • Standard: 802.3af/at/bt compliant
• PoE++ Ports (802.3af/at/bt PoE): 2 Ports, up to 60W per port
• PoE+ Ports (802.3af/at PoE): 6 Ports, up to 30W per port
• PoE Budget:
– 60W (Input: 12V / 7.2A – 21V / 3.7A))
– 120W (Input: 21V / 6.7A – 46V / 3.1A)
– 240W (Input: 46V / 5.7A – 57V / 4.4A)
Dimensions ( W x D x H ) 6.1 × 4.7 × 2.4 in (155 × 120 × 60 mm)
Surge Protection • ±6 kV in common mode for Ethernet ports
• ±4 kV in common mode for DC power input ports
PERFORMANCE
Switching Capacity 20 Gbps
Packet Forwarding Rate 14.88 Mpps
MAC Address Table 8K
Packet Buffer Memory 4 Mbit
Jumbo Frame 15 KB
SOFTWARE FEATURES
Quality of Service • 802.1p DSCP Priority
• 8 Priority Queues
• Priority Schedule Mode
– WRR (Weighted Round Robin)
• Queue Weight Config
• Bandwidth Control
– Port-Based Rate Limit
• Storm Control
– Multiple Control Modes (kbps/pps)
– Broadcast/Multicast/Unknown-Unicast Control
L2 Features • Link Aggregation
– Static Link Aggregation
– Up to 4 aggregation groups and up to 6 ports per group
• Loopback Detection
• Flow Control
– 802.3x Flow Control
• Mirroring
– Port Mirroring
– One-to-One
– Many-to-One
– Ingress/Egress/Both
• Port Statistics
– Port Mirror Status
– Traffic Statistics
• 802.1ab LLDP
• Spanning Tree
– STP (802.1d)
– RSTP (802.1w)
L2 Multicast • IGMP Snooping
– IGMP v1/v2/v3 Snooping
– Fast Leave
VLAN • MTU VLAN
• Port-Based VLAN
• 802.1Q Tag VLAN
– Max 32 VLAN Groups
– 4K VID
Transmission Method Store-And-Forward
Management Features
Centralized Management • Omada Cloud-Based Controller
• Omada Hardware Controller
• Omada Software Controller
Zero-Touch Provisioning Yes. Requires the use of Omada Cloud-Based Controller
Management Features • Web-based GUI
• DHCP Client
• Cable Diagnostics
• Digital Diagnostic Monitoring (DDM)
• Automatic Device Discovery
• Batch Configuration
• Batch Firmware Upgrading
• Unified Configuration
OTHERS
Certification FCC, CE, RoHS
Package Content • IES210GPP
• DIN-Rail Mounting Bracket
• Wall-Mounting Plates
• Installation Guide
Environment • Operating Temperature: -40℃~75℃ (-40℉~167℉)
• Storage Temperature: -40℃~85℃ (-40℉~185℉)
• Operating Humidity: 5%~95% non-condensing
• Storage Humidity: 5%~95% non-condensing